Drewno na palety
jakość | rodzaje | dostępność

Jakość drewna europalet to kluczowy element produkcji. Wybierając najwyższej jakości surowce, producent gwarantuje bezpieczeństwo i długą żywotność palet. Nośniki wykonane z niższej jakości drewna, nie będą spełniały zamierzonej funkcji, a przynajmniej nie tak jak palety wykonane z wysoko jakościowych materiałów.

Jakość drewna paletowego

Do produkcji palet drewnianych wykorzystuje się drewno, które dzięki swojej jakości spełnia oczekiwania co do wytrzymałości i bezpieczeństwa. Najczęściej wykorzystuje się takie rodzaje drewna jak świerk, sosnę, brzozę, olszę czarną czy osikę. Wybrany materiał poddawany jest obróbce cieplnej, która przebiega według ustalonych standardów. Produkcją europalet oraz ich naprawą, mogą zajmować się tylko firmy posiadające licencję UIC/EPAL, dzięki temu mamy gwarancję wysokiej jakości i bezpieczeństwa.

Rodzaje drewna paletowego

W branży palet drewnianych wykorzystujemy dwa rodzaje drewna:

Pomimo tego, że palety mogą być produkowane z różnego rodzaju drewna, to muszą być to materiały wysokiej jakości. Wato, pamiętać, że tańsze surowce mogą powodować pęknięcia desek pod większym naciskiem, co może stwarzać zagrożenie dla magazyniera, ale również dla towaru, który może ulec zniszczeniu. Podstawa oraz deski muszą być wystarczająco mocne i mieć spójną strukturę.

Dostępność drewna w 2022 roku

Na Polskim rynku drzewnym można zaobserwować narastający problem dostępności i wzrastających cen surowca drewna. Nieprzetworzone drewno jest wywożone z naszego kraju, co może powodować większe problemy branży paletowej oraz meblarskiej. Zdaniem ekspertów i osób z branży Polska powinna postawić na przerabianie surowca w kraju i eksportować już bardziej przetworzony produkt, zamiast sprzedawać surowe drewno i tym samym wspierać konkurencyjne rynki.

Można zaobserwować ogromny wzrost eksportu kłód tartacznych, w skali roku ten procent wzrósł aż o 24%.

Spis treści

Jako firma specjalizująca się w profesjonalnej naprawie europalet na licencji wydanej przez Rail Cargo Austria AG – UIC. Możemy pomóc zoptymalizować koszty logistyczne w Twojej firmie, nawet o 60%.