Kolor europalety - Gatunek, czy klasa?

Kolor europalety to jeden z paramentów służący do identyfikacji oraz oceny nośnika. Europalety wykonane są z wysokiej jakości drewna, jednak po dłuższym czasie użytkowania widoczne są przebarwienia drewna. Najważniejszy jest fakt, że wyróżniamy dwa gatunki europalet. W tym artykule opiszemy oraz przedstawimy różnice pomiędzy nimi. Warto wiedzieć, że często stosowana jest nazwa „klasa I” oraz „klasa II”, co oznacza dokładnie to samo co gatunek I i gatunek II. Dodatkowo stosuje się także zamienne nazewnictwo europaleta „jasna” oraz „ciemna”. 

Europaleta po naprawie Europaleta przed naprawą

Europalety gatunek I - Jak rozpoznać?

Do gatunku pierwszego europalet zaliczamy palety nowe oraz używane, nieposiadające śladów eksploatacji w formie przebarwień, uszkodzeń czy zabrudzeń. Podczas identyfikacji ocenia się stan europalety. Ważne jest, aby żaden element nie był uszkodzony, a nośnik nie wymagał renowacji. Gatunek I europalet często nazywany jest europaletą jasną lub klasy I. Gatunek ten jest oczywiście droższy od ciemnych europalet.

Europalety gatunek II - Warto wiedzieć!

Gatunek drugi europalet to palety o ciemnym kolorze drewna. Kolor ten świadczy o wieku europalety i pozwala określić stan zużycia. Bardzo ważne jest to, że taka europaleta jest w pełni sprawna oraz nadal spełnia wszystkie parametry. Dodatkowym atutem jest oczywiście niższa cena, niż w przypadku zakupu europalety gatunku I. Jeśli Twoja firma szuka optymalizacji i chce wspierać aktywnie środowisko, zachęcamy do zakupu europalet II klasy.

 

Ocena europalety - Karty oceny palet ECR

Europalety oceniamy zgodnie z „Kartami oceny palet – ECR”, sprzedając certyfikowane nośniki, należy odpowiednio posegregować europalety według gatunku oraz odrzucić uszkodzone nośniki. Uszkodzone europalety należy oddać do naprawy zgodnej z kodeksem UIC 435-2. Po certyfikowanej naprawie europaleta może zostać wprowadzona ponownie do obrotu. 

Spis treści

Jako firma specjalizująca się w profesjonalnej naprawie europalet na licencji wydanej przez Rail Cargo Austria AG – UIC. Możemy pomóc zoptymalizować koszty logistyczne w Twojej firmie, nawet o 60%.