razem tworzymy sukces

informacje o
Paletach przemysłowych

Czym jest paleta przemysłowa?

Paleta przemysłowa, występować może w wielu wymiarach, mieć dowolną liczbę desek i grubość klocków. Wymiary palet, jak również nośność tych palet najczęściej jest dopasowana do potrzeb danego klienta. Producenci chcąc podnieść zaufanie do swoich produktów, stosują czasem oznaczenia ISO, oraz korzystają z możliwość personalizacji palety, umieszczając na niej, np. własne logo. 

Paleta przemysłowa, często stosowana jest jako tańszy odpowiednik palety Euro. Na pierwszy rzut oka, ma z nią wiele wspólnego.  Myśląc o zastosowaniu w swoich procesach logistycznych palety przemysłowej, warto odpowiedzieć sobie na pytanie- czym dokładnie, różni się paleta przemysłowa od popularnej Europalety? Odpowiedź na to pytanie z pewnością ułatwi nam podjęcie decyzji.

Palety Euro, muszą spełniać szereg norm. Posiadają odpowiednie oznaczenia na klockach świadczące, o spełnieniu wszystkich wymogów. Jednym z nich są certyfikowane gwoździe, posiadające specjalne oznaczenia (informacje o europalecie). Paleta przemysłowa, nie musi posiadać żadnych oznaczeń, a użyte do produkcji gwoździe, muszą być jedynie specjalnie kręcone lub żebrowane, tak by się nie wysuwały. Firmy, zajmujące się produkcją takich palet, nie potrzebują odpowiednich licencji EPAL, lub UIC. 

Różnice europalety z paletą przemysłową

Rodzaje palety przemysłowej

Palety przemysłowe, mimo zróżnicowanych wymiarów, występują najczęściej jako odpowiednik dla Europalety. Pamiętajmy jednak, że w palecie przemysłowej o wymiarach 1200 mm x 800 mm, może występować dowolna ilość desek, jak również może być wykonana z różnego rodzaju drewna. Kolejnym, często spotykanym wymiarem palety przemysłowej jest 1200 mm długość × 1000 mm szerokość, jest to wymiar palety ISO  (EUR 2, EPAL 2).

Rodzajów palet przemysłowych jest naprawdę wiele. Jakość ich wykonania zależy od producenta, dlatego warto korzystać ze sprawdzonych dostawców. Poniżej znajdują się wymiary palet najczęściej dostępnych w sprzedaży.

Najczęściej spotykane wymiary palet przemysłowych
1200 mm 1000 mm Paleta Przemysłowa (EPAL 2, EUR 2)
1000 mm 1200 mm Paleta Przemysłowa (EPAL 3, EUR 3)
800 mm 1200 mm Odpowiednik Europalety (EPAL 1, EUR 1)
800 mm 600 mm Odpowiednik Półpalety (EUR 6, EPAL 7)
Wymiary palety przemysłowej

Oznaczenia palety przemysłowej

Jakie oznaczenia powinny się znaleźć na palecie przemysłowej? Tak jak wcześniej już było wspomniane, palety przemysłowe w porównaniu do licencjonowanych palet EPAL, bądź UIC, nie muszą posiadać oznaczeń. 

Spotkać możemy na paletach przemysłowych wypalony symbol kłosa, czyli logo IPPC. Oznaczenie takie dopuszcza paletę do transportu międzynarodowego. Wszystkie palety, które trafiają na terytorium UE i Szwajcarii muszą spełniać normę ISPM 15. Taki proces jest nazywany obróbką termiczną, prace te prowadzone są zgodnie z normą IPPC ISPM 15:2009.

Więcej na temat tego, które Państwa wymagają stosowania obróbki termicznej, znajdziesz na stronie: Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Symbol IPPC / ISPM 15 - fumigacja

Kiedy stosować palety przemysłowe

Firmy często zastanawiają się, czy w transporcie ich produktów paleta przemysłowa, będzie wystarczająca, czy może jednak będą zmuszeni do korzystania z palet certyfikowanych. Wiemy już, jakie cechy ma paleta przemysłowa i, że mimo braku nadzoru nad jej produkcją, może być stosowana również w transporcie międzynarodowym. Ważne, aby pamiętać, że konieczne będzie zastosowanie obróbki termicznej. Taka paleta będzie musiała posiadać oznaczenie IPPC, o którym pisaliśmy wcześniej, jeśli firma obsługuje klientów z różnych państw.

Podejmując decyzję, warto zwrócić uwagę na fakt, czy transportowany przez nas towar jest lekki, czy raczej dość ciężki, ponieważ palety przemysłowe mają niższą nośność od certyfikowanych europalet. Współpracując z  kontrahentami, nie będziemy mieli możliwości wymieniać się „paleta za paletę”, jak w przypadku transportu towaru na Europalecie.

Decydującym argumentem w przypadku wielu firm, jest oczywiście cena takiej palety. Brak certyfikatów oraz normalizacji sprawia, że cena palet przemysłowych jest atrakcyjniejsza i jednocześnie adekwatna do jakości. Zalety i wady palety przemysłowej znajdziesz poniżej. 

Zalety i wady palety przemysłowej

Zalety palety przemysłowej

Jakie zalety ma paleta przemysłowa? Największą zaletą palety przemysłowej dla klientów, jest zdecydowanie niższa cena. Każde przedsiębiorstwo stara się minimalizować koszty, jeśli paleta przemysłowa, mimo swoich wad jest możliwa do zastosowania w łańcuchu dostaw, bądź magazynowania towaru to firmy chętnie z niej korzystają. 

Kolejną zaletą palety przemysłowej jest też jej waga. Palety przemysłowe zazwyczaj ważą mniej niż europalety. Wynika to, ze stosowanego drewna do produkcji palety, oraz grubości i ilości desek.

Palety certyfikowane, produkowane są w ściśle określonych normach. Dla firm z nietypowym produktem bądź niestandardowymi potrzebami paleta przemysłowa posiadać będzie tę zaletę, że możliwe będzie przy produkcji dostosowanie jej do własnych wytycznych,  np. wysokość klocków, ilość desek, czy wymiary. 

Do naprawy palety przemysłowej nie potrzebujemy odpowiedniej licencji jak w przypadku Europalety. Kwota takiej usługi jest adekwatnie niższa. 

Wady palety przemysłowej

Znamy już zalety palety przemysłowej, jednak jak to w życiu bywa, paleta przemysłowa posiada również wiele wad! 

Przede wszystkim paleta przemysłowa nie posiada certyfikatów, przez co nie mamy pewności, jaka będzie jej faktyczna nośność albo, czy każda z palet będzie posiadać taki sam wymiar. Najczęściej jednak paleta przemysłowa produkowana jest z dużo mniejszą dokładnością. Dla porównania, w europalecie obowiązuje ściśle określony rozstaw wbijanych gwoździ na linii produkcyjnej lub w przypadku napraw europalet.

Z jakiego drewna produkowana jest paleta przemysłowa? Jest to ich kolejna wada. Europalety produkowane są z wysokiej jakości drewna, natomiast do palet przemysłowych stosuje się dużo gorszej jakości drewno, co oczywiści też wpływa na cenę produktu. 

Niestety, stosowanie palet przemysłowych nie jest zawsze możliwe, np. w magazynach zautomatyzowanych, korzystających z układnic czy przenośników paletowych.  Ponadto palet przemysłowych, nie można układać na regałach wysokiego składowania. Po raz kolejny powodem jest brak standaryzacji palet.

Spis treści

Jako firma specjalizująca się w profesjonalnej naprawie europalet na licencji wydanej przez Rail Cargo Austria AG – UIC. Możemy pomóc zoptymalizować koszty logistyczne w Twojej firmie, nawet o 60%.