razem tworzymy sukces

Jak wysłać przesyłkę
lotniczą

Dlaczego warto wysłać przesyłkę lotniczą?

Transport lotniczy to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi transportu, nic w tym dziwnego patrząc na ilość eksportowanych dóbr na całym świecie. Dzięki dynamicznemu rozwojowi tej metody transportu praktycznie każdy z nas ma możliwość skorzystać z zalet transportu lotniczego. Chcąc przesłać małą paczkę na inny kontynent w jak najkrótszym czasie, do wyboru mamy tylko wysyłki lotnicze, bądź transport morski (Ten jednak nie pozwala na dostarczenie przesyłki w zaledwie jeden dzień). Wysyłka mniejszych przesyłek transportem powietrznym, uwzględniając czas i odległość, okazuje się bardziej ekonomiczna, niż drogą morską czy kolejową, jeśli to możliwe.

Procedura wysłania przesyłki lotniczej, nie należy do szczególnie skomplikowanych. W całym procesie zazwyczaj możemy liczyć na pomoc firmy transportowej. Podczas wysyłania paczki drogą powietrzną, najważniejsze są parametry takie jak: wymiary i waga przesyłki oraz miejsce docelowe. Jak w przypadku każdego rodzaju transportu, parametry te mają wpływ na koszt usługi.  

Poniżej dla naszych czytelników przygotowaliśmy podsumowanie zalet i wad transportu lotniczego.

Zalety przesyłek lotniczych

Największą zaletą przesyłek lotniczych jest, czas transportu. Przesyłki do krajów oddalonych nawet o kilka tysięcy kilometrów, mogą być transportowane w zaledwie jeden dzień roboczy. Dzisiejszy konsument oczekuje szybkiej realizacji, a niekoniecznie niskiej ceny. Kolejną dużą zaletą transportu lotniczego jest bezpieczeństwo. Wypadki w transporcie lotniczym zdarzają się bardzo rzadko. Porównując transport lotniczy do innych środków transportu, okazuje się, że jest to najlepszy wybór, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszego towaru. Ubezpieczenie przesyłki jest jednak konieczne, ponieważ towar przechodzi przez kilkanaście rąk w trakcie całego procesu. Dodatkowo musimy pamiętać, że samolot jako jedyny jest w stanie dotrzeć do niektórych miejsc na świecie.

Wady przesyłek lotniczych

Jak każdy środek transportu linie lotnicze również mają swoje wady. Pamiętaj, że warto o nich zawsze wiedzieć przed podjęciem decyzji o wyborze tego środka. Transport lotniczy nie należy do najtańszych, chodzi w tym przypadku o koszt wynajęcia samolotu, jak również wszystkie koszty związane z dostarczeniem, a później odbiorem towaru. Kolejną wadą są warunki atmosferyczne. Przy złej pogodzie transport może być opóźniony, a nawet wstrzymany. Pamiętać należy, że samolot tak jak każdy środek transportu ma ograniczoną ładowność. W przypadku transportu lotniczego Przekroczenie ładowności jest bardzo rygorystyczne, może skutkować brakiem realizacji zlecenia.

Rodzaje transportu lotniczego

Transport lotniczy Cargo

Transport lotniczy Cargo – jest to rodzaj usługi, w której przesyłka jest dostarczana od drzwi do drzwi lub tylko od lotniska do lotniska. Rodzaj tego transportu jest atrakcyjny cenowo dopiero od przesyłki ważącej powyżej 30kg. Usługa transportu lotniczego Cargo, służy do przewozu towarów, w tym nawet żywych zwierząt.

Transport lotniczy kurierski

Drugi z nich to transport lotniczy kurierski- jest to transport małych i nieciężkich przesyłek lotniczych, który jest realizowany przez różne firmy kurierskie. Przesyłki wysłane są przy zebraniu większej ilości ładunków, przewożonych systematycznymi lotami.

Transport morsko-lotniczy

Trzecim i ostatnim rodzajem transportu lotniczego jest transport morsko- lotniczy. Ładunek, który chcemy wysłać, przebywa część drogi, drogą morską, a część lotniczą. Łączy zalety transportu lotniczego (jest szybszy), i zalety transportu morskiego (jest tańszy).

List przewozowy - Transport lotniczy

Lotniczy list przewozowy jest dokumentem, który określa warunki umowy przesyłki towarowej. W liście przewozowym wybrany przewoźnik potwierdza odbiór przesyłki do transportu. W tym właśnie momencie na nim spoczywa odpowiedzialność za powierzony mu towar.

Wyróżniamy trzy rodzaje lotniczych listów przewozowych.

Pierwszy z nich to:

list przewozowy AWB, czyli Air Way Bill

AWB, czyli Air Way Bill jest to lotniczy list przewozowy. Jest on stwierdzeniem istnienia umowy o przewóz lotniczy w obrocie międzynarodowym. Należy pamiętać, że jest on sporządzany tylko w języku angielskim. Regulującym przepisem, prawnym przesyłek międzynarodowych jest IATA- Międzynarodowe Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych. Zgodnie z tym prawem należy wypełnić, aż 9 egzemplarzy AWB: 3 oryginały i 6 kopii. Występuje on w trzech kolorach. Oryginalny dokument w kolorze zielonym, który jest przeznaczony dla naszego przewoźnika, różowy dla odbiorcy, zaś niebieski dla nadawcy (jako dowód zawarcia umowy). Stworzone 6 kopii mogą posłużyć jako dowód pokwitowania dostawy, dokument do odprawy celnej lub dokument rozliczeniowy dla przewoźników w sytuacji, gdy jest ich kilku.

Wystawiany list jest stworzony zawsze przez przewoźnika w języku angielskim i oznaczony jest zawsze jedenastocyfrowym numerem. Pierwsze trzy cyfry oznaczają przewoźnika (np. 080 – LOT, 125 – British Airways, 020 – Lufthansa).

Drugim rodzajem listu przewozowego jest:

list przewozowy MAWB (Master AMB)

MAWB (Master AMB) – Sporządzany jest on przez spedytora, w sytuacji, gdzie wysyła on przesyłki wielu klientów w jedno miejsce dostarczenia. W tym konkretnym przypadku nadawcą przesyłki jest spedytor, odbiorcą natomiast jest partner spedycyjny miejscu przeznaczenia przesyłki. Gdzie kolejno następuje przekazanie towaru linii lotniczej.

Trzecim i ostatnim rodzajem listu przewozowego jest: 

list przewozowy HAWB (House AMB)

HAWB (House AMB) zawiera on spis pojedynczych przesyłek zjednanych na potrzeby transportu. W tym przypadku wyszczególniona jest cena za przewóz, według stawki zaoferowanej klientowi przez spedytora. Strony, które zainteresowane są takim sposobem przewozu, to nadawcy wysyłający towar oraz odbiorcy, którzy odbierają towar. Spedytor list przewozowy otrzymuje w miejscy, w którym dochodzi do przeznaczenia towaru.
Na jego podstawie informuje on odbiorcę o jego przybyciu.

Jakie informacje zawiera list przewozowy?

Zgodnie z zapisami Ustawy Prawo przewozowe, krajowy list przewozowy musi zawierać następujące informacje:

  1. Nazwę i adres nadawcy oraz jego podpis
  2. Nazwę i adres odbiorcy przesyłki
  3. Numery referencyjne nadawcy i odbiorcy – np. numer zamówienia
  4. Określenie przewoźnika oraz jego placówki, w której zawarto umowę transportu rzeczy
  5. Określenie rzeczy, masy, liczby sztuk przesyłki, sposobu, w jaki przesyłka została zapakowana i oznaczona
  6. Cenę jednostkową towaru
  7. Inne dodatkowe informacje, które wymagane są np. zapisami zawartej umowy, sposobem przyjętych rozliczeń lub też przewidziane regulaminem firmy kurierskiej.

Wymogi pakowania przesyłek lotniczych

Samolot transportowy - załadunek

Nadając przesyłkę lotniczą, ważne jest czy korzystasz z przesyłki paletowej, czy niepaletowej. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na sposób pakowania przesyłki, ma model samolotu, którym będzie transportowany towar.  Przesyłki niepaletowe mogą ważyć maksymalnie 70 kg, palety natomiast 1000 kg.

Ze względu na specyfikację palet w transporcie lotniczym, pakowanie oraz wysyłanie jest bardzo wymagające.

Należy pamiętać, że nie wszystkie towary można transportować samolotem.

Do takiego transportu należy uwzględnić kilka ważnych czynników:

Spis treści

Jako firma specjalizująca się w profesjonalnej naprawie europalet na licencji wydanej przez Rail Cargo Austria AG – UIC. Możemy pomóc zoptymalizować koszty logistyczne w Twojej firmie, nawet o 60%.