Obsługa palet drewnianych
wózkiem widłowym

Obsługa palet drewnianych wózkiem widłowym

Palety drewniane stosowane są w łańcuchach logistycznych na całym świecie. Niewątpliwie palety drewniane zrewolucjonizowały branżę logistyczną i magazynowanie towarów. Zaprojektowane zostały w taki sposób, aby transport towarów był skuteczny, szybki i bezpieczny. W tym artykule dowiesz się jak obsługiwać palety drewniane i na co warto zwrócić uwagę.

Obsługa palet drewnianych

Do obsługi palet drewnianych stosuje się wózki widłowe spalinowe oraz elektryczne. Bardzo często stosowane są także ręczne wózki paletowe. Pamiętać należy, że obsługa wózka widłowego możliwa jest tylko po spełnieniu podstawowych wymagań:

Podnoszenie palet drewnianych wózkiem widłowym

  • Pobierając ładunek, konieczne jest podjechanie do niego przodem, z ustawionymi widłami w pozycji transportowej.
  • Pamiętać należy o prawidłowym ustawieniu rozstawu wideł oraz ich wysokości.
  • Wsuwając widły pod ładunek, należy robić to powoli, umieszczając je jak najdalej, co zapewnia stabilną i bezpieczną dalszą obsługę.
  • Następnie możemy przystąpić do spokojnego unoszenia wideł na wysokość transportową, następnie należy przechylić maszt do tyłu. Dopiero wtedy możemy ruszyć do transportu palety.

Rozładownie palet drewnianych wózkiem widłowym

  • Rozładowując palety, należy zatrzymać wózek widłowy w pobliżu regału lub miejsca wyznaczonego do rozładunku, następnie trzeba wyprostować maszt. 
  • Pamiętać trzeba o uniesieniu wideł na odpowiednią wysokość i spokojnie podjechać do miejsca rozładunku. Zalecamy przechylić maszt lekko do przodu, co ułatwi rozładunek.
  • Lekko opuszczając widły, możemy rozładować towar w miejscu docelowym. 
  • Na samym końcu należy pamiętać o ponownym opuszczeniu wideł do pozycji transportowej. 

Praktyczne wskazówki dla początkujących operatorów wózka widłowego

Powyższa instrukcja to oczywiście tylko teoria, którą trzeba znać. Ważne jest posiadanie praktycznego doświadczenia. Zaczynając swoją przygodę jako operator wózka widłowego, warto pamiętać o zdrowym rozsądku. Nie podejmuj działań, które uważasz za ryzykowane czy niebezpieczne. Zawsze zwracaj szczególną uwagę na właściwe umieszczenie ładunku na widłach. Dodatkowo sprawdź, czy waga nie przekracza udźwigu nominalnego i czy ładunek stabilnie trzyma się na widłach. Pakując towar na paletę drewnianą, pamiętać należy o prawidłowym rozłożeniu środka ciężkości. Jako operator wózka musisz zwrócić na to uwagę podczas załadunku oraz rozładunku palet drewnianych.

Spis treści

Jako firma specjalizująca się w profesjonalnej naprawie europalet na licencji wydanej przez Rail Cargo Austria AG – UIC. Możemy pomóc zoptymalizować koszty logistyczne w Twojej firmie, nawet o 60%.