Pakowanie towaru
palety drewniane
- Ekspert Fobas
Pakowanie towaru palety drewniane
Kiedy myślimy o transporcie, w głowach mamy duże zafoliowane ładunki, które u swojej podstawy mają drewniane palety. Cały proces przewozu, jak i załadunku może wydawać się skomplikowany, dlatego ten artykuł postara się rozjaśnić każdą zagwozdkę.
Wybór palety do transportu
Szukając palety do transportu, możemy napotkać takie nazwy jak Paleta Euro EPAL/UIC lub Paleta przemysłowa, jednak warto wiedzieć, czym się różnią. Dokładną różnicę opisaliśmy w artykule [Palety przemysłowe] [Europalety].
Paleta Euro jest uznawana, za produkt o wysokiej jakości posiadający oznaczenia oraz spełnia wymogi, natomiast Palety Przemysłowe nie muszą posiadać, żadnych oznaczeń ani spełniać szeregu wymogów. Często się słyszy, że palety przemysłowe są stosowane jako tańszy zamiennik.
Do transportu międzynarodowego, najczęściej używana jest Paleta Euro, ze względu na jej dokładne wymiary i wymienność. Jeśli chodzi o dodatkowe elementy, to można zamienić paletę na pudło lub kosz. Nadstawki paletowe są pomoce w przechowywaniu tymczasowym np.
Nadstawki
metalowo-siatkowe
doskonałe do zabezpieczenia towarów o konkretnej wadze
Nadstawki
drewniane
dzięki którym nasza paleta może zamienić się w skrzynie
Nadstawki
rurowe
idealnie nadają się dla towarów, które wystają poza obręb klasycznej palety EURO
Palety jednorazowe, są często używane, ze względu na ich konkurencyjną cenę oraz możliwość uzyskania niestandardowych wymiarów palety. Jednakże pojawia się tutaj problem, taki jak brak szansy na odzyskanie palety, głównie ze względu na to, że w momencie, kiedy towar jest transportowany do innych krajów na dalekie odległości, sprowadzenie palety jest mało opłacalne jednakowo, wiążę się to też z tym, że jest to przewóz jednorazowy.
Zabezpieczenie towaru na palecie drewnianej
Zanim użyjemy folii stretch, musimy się upewnić, czy paleta nie jest pęknięta oraz, czy drewno jest zdrowe. Po czym wypełniamy pustą przestrzeń i sprawdzamy, czy nic nie wystaje poza paletę. Następnie przechodzimy do foliowania:
- Kawałek folii przywiązujemy do spodu palety, owijając towar folią, upewnij się, czy wewnętrzna strona dobrze przylega, ponieważ to ona klei i przylega do towaru lepiej
- Dół, jak i górę palety, warto obwiązać kilka razy, co zapewni utrzymanie towaru na palecie. Warto pamiętać, aby napiąć folie na tyle mocno, aby czuć jej opór, ale również, aby nie była zbyt rozciągnięta.
- Mocowanie powierzchni górnej, najłatwiej zrobić przeciągnięciem folii krzyżowo od jednego rogu do najbardziej odległego. Ponowić do momentu, aż cała powierzchnia nie będzie przykryta.
Towar drobnicowy na palecie drewnianej
Ładunek drobnicowy to wszelkiego rodzaju produkt przetworzony i wyrób gotowy, który przemieszczany jest w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych.
Jeśli chodzi o piętrowanie palet, to możemy wyróżnić takie jak:
Ustawienie kolumnowe — jest to najlepszy sposób na zapewnienie wytrzymałości na nacisk w czasie transportu oraz ochrony zawartości przed zgnieceniem. Największą wytrzymałość na nacisk zapewnia umieszczenie kartonów w kolumnach od rogu do rogu i od krawędzi do krawędzi.
Ustawienie naprzemienne — w momencie jak zawartość kartonu jest sztywna, ustawienie naprzemienne zapewni większą stabilność palety. Natomiast jeśli towar nie jest sztywny, tego typu ustawienie może zredukować wytrzymałość na nacisk nawet o 50%, co może spowodować ryzyko uszkodzenia. Kartony należy stawiać od rogu do rogu i od krawędzi do krawędzi, aby zapewnić większą wytrzymałość na nacisk.
Towar wysokogabarytowy
W momencie, w którym mamy do czynienia z towarami wysokogabarytowymi należy pamiętać o tym, żeby ciężkie oraz duże ładunki kłaść na sam dół, w ułożeniu kolumnowym lub naprzemiennym. Jednak jeśli chodzi o zabezpieczenie towaru razem z paletą, to bardziej skomplikowane, ponieważ poza samą folią stretch warto też użyć taśm lub pasów.
Czego unikać podczas pakowania towaru
- Największym błędem, jaki można popełnić w trakcie układania towarów, jest to, że kładziemy drobne i delikatne rzeczy na sam dół, gdzie teoretycznie powinno być najbezpieczniej, nic bardziej mylnego! Kartony o delikatnej zawartości warto położyć na samej górze, takim oto sposobem nic nie zostanie uszkodzone.
- Kolejnym dużym błędem jest układanie towaru poza obrys palety, co w momencie transportu może mieć poważne skutki takie jak uszkodzenie towaru na nośniku. Powinniśmy unikać ustawień piramidowych, jak i wysięgowych.
Spis treści
Jako firma specjalizująca się w profesjonalnej naprawie europalet na licencji wydanej przez Rail Cargo Austria AG – UIC. Możemy pomóc zoptymalizować koszty logistyczne w Twojej firmie, nawet o 60%.