Palety Higieniczne
czym się wyróżniają?

Branża palet rozwija się w zawrotnym tempie i wprowadza na rynek innowacyjne produkty jak np. palety higieniczne. Popyt na rynku wzrasta i aby spełnić wymagania konsumentów, trzeba wyjść naprzeciw rygorystycznym normom sanitarnym. Palety higieniczne spełniają wymogi przemysłu spożywczego i farmaceutycznego. Wykorzystywane są do magazynowania oraz przewożenia artykułów wysoce sterylnych, narażonych na zanieczyszczenie.

Różnica między paletami higienicznymi a drewnianymi

Palety drewniane to wciąż lider na rynku transportowym. Jednak są branże, które posiadają większe wymogi sanitarne i nie zawsze palety z drewna są w stanie im sprostać. Dlatego też wiele przedsiębiorstw sięga po droższy plastikowy odpowiednik, czyli palety higieniczne. Główną różnicą tych nośników są wymogi sanitarne. Palety drewniane muszą przejść obróbkę fitosanitarną (IPPC), która eliminuje żywe organizmy drążące kanaliki w drewnie i pozwala na międzynarodową wymianę palet. Natomiast palety z tworzyw sztucznych potrzebują tylko atestu higienicznego PZH (Państwowy Zakład Higieny), który klasyfikuje nośnik do przewozów towaru z wysokimi wymaganiami higieny. Paleta plastikowa waży zaledwie 18 kg, co obniża koszty transportu, gdzie standardowa paleta drewniana waży 25 kg. Różni je również nośność palety, o ile udźwig statyczny nie różni się bardzo między nimi, to przy dynamicznej nośności już ukazuje się nam lekka różnica.

Rodzaje palet higienicznych

Palety plastikowe wykorzystuje się między innymi do składowania ciężkich ładunków. Przystosowane są do układania regałowego, przez zwiększoną wagę są w stanie przenosić duże obciążenia. Posiadają one 3 płozy nośne, przez co wózek widłowy ma do nich dostęp z 4 stron.

Pośród palet higienicznych możemy wyróżnić kilka wymiarów:

Paleta higieniczna H1

Palety Higieniczna h1

Palety Higieniczna h2

Palety Higieniczna h3

Plastikowe palety przemysłowe stosowane są do transportu dużych obciążeń, dzięki wykonaniu z solidnego materiału HDPE (polietylen o wysokiej gęstości), przez co są mocne i wytrzymałe. Ich produkcja nie skupia się tylko w podstawowej formie. Podczas wytwarzania mogą zostać wzmocnione prętami zbrojeniowymi czy rantami obwodowymi. Pomaga to w bezpiecznym przenoszeniu oraz magazynowaniu.

Palety z tworzywa sztucznego mogą występować w wersji z pełnym blatem lub ażurowej. Pełny blat umożliwia szybkie oraz łatwe czyszczenie palety. Najczęściej możemy je spotkać w magazynach automatycznych. Natomiast w wersji ażurowej palety są lżejsze, jednak nie wpływa to na mniejszą wytrzymałość czy nośność. W transporcie lotniczym każdy kilogram ma znaczenie, dlatego palety ażurowe idealnie odgrywają tu swoją rolę.

Każda paleta posiada opcję dodania specjalnych rantów, które wspomagają utrzymanie ładunku na nośniku. Pełnią one funkcję dodatkowego zabezpieczenia przed przesuwaniem się towaru.

Do czego wykorzystuje się palety higieniczne

Palety higieniczne są wykorzystywane w tych obszarach, gdzie sterylność jest stawiana na pierwszym miejscu. Takie nośniki muszą spełniać specjalne wymagania i posiadać atesty, żeby mogły być dopuszczone do obiegu. Palety higieniczne najczęściej możemy spotkać w przemyśle spożywczym lub farmaceutycznym, które przestrzegają wysokich standardów jakości oraz czystości. Nadają się idealnie do przechowywania wędlin, warzyw czy produktów farmaceutycznych. Palety higieniczne są wykonane z wysokiej jakości plastiku HDPE (Polietylen), który cechuje się swoją wysoką wytrzymałością na zmiany atmosferyczne w zakresie temperatury od -40°C do 70°C. Budowa palety zabezpiecza umieszczone na niej towary przed przemieszczaniem lub ześlizgnięciem się. Układ płóz pozwala na przyjazną współpracę z każdym wózkiem widłowym. 

Spis treści

Jako firma specjalizująca się w profesjonalnej naprawie europalet na licencji wydanej przez Rail Cargo Austria AG – UIC. Możemy pomóc zoptymalizować koszty logistyczne w Twojej firmie, nawet o 60%.