razem tworzymy sukces

Palety i kontenery
lotnicze

Czym jest transport lotniczy CARGO

W tym artykule skupimy się na lotniczym transporcie towarowym. Cargo, jest to niewątpliwie jedna z najciekawszych gałęzi transportu międzynarodowego. Powodem jest fakt, że to najszybciej rozwijająca się forma transportu. Pasażerskie loty z powodu Covid-19, notują duże straty, inaczej sprawa wygląda z powietrznym transportem towarowym, który w trakcie pandemii m.in. umożliwia bardzo szybki transport środków ochrony osobistej np. z Chin.

Czym jest Lotnicze Cargo? Krótko mówiąc, międzykontynentalnym transportem powietrznym towarów. Towarowy transport lotniczy odbywa się w większości przypadków za pomocą palet i kontenerów lotniczych. To bardzo bezpieczne i szybkie rozwiązanie, które pozwala ekspresowo dostarczyć przesyłkę nawet na drugi koniec świata. Bezpieczeństwo i szybkość to przewaga Lotniczego Cargo nad alternatywnymi formami transportu.

Najczęściej eksportowane transportem lotniczym są produkty z branży medycznej. W ostatnim roku wynika to z pandemii, jednak normalnie ma na to wpływ fakt, że najbardziej opłacalne jest transportowanie samolotem rzeczy wartościowych i lekkich. Często przewożone są drogą powietrzną produkty klasy premium widać to po statystykach, z których wynika, że wartość towarów to blisko 1/3 wartości całego handlu międzynarodowego. Dodatkowo całkowita liczba towarów przewożona transportem lotniczym to około 1%.

Problemy transportu lotniczego

Transport lotniczy mimo wielu zalet, które poniżej zostały opisane, posiada kilka kluczowych problemów. Samoloty transportowe pochłaniają znaczne ilości paliwa lotniczego, a to w kolei przekłada się na słaby współczynnik przewożonych towarów względem spalania. Problem w tym przypadku jest oczywiście wysoki koszt zaopatrzenia w paliwo lotnicze. 

Kolejną słabą stroną jest konieczność produkcji opakowań dostosowanych do warunków oraz wymiarów przestrzeni ładunkowej samolotu. Z tego względu koszt kontenera lotniczego bądź palety jest dużo większy, niż w przypadku transportu morskiego czy kolejowego.  

Przewóz lotniczy jest bardziej skomplikowany niż transport morski, kolejowy czy tradycyjny drogowy. Skrajnie różne warunki atmosferyczne panujące podczas lotów powodują że, nawet perfekcyjnie zamknięte opakowanie na ziemi, nie spełnia swojego przeznaczenia na wysokości 11 tysięcy metrów. Wpływa na to fakt, że kabiny dla pasażerów są hermetyzowane, czyli specjalnie dostosowane do wymagających warunków, tak by podróże były przyjazne dla pasażerów. 

Zalety transportu lotniczego

Największą zaletą transportu lotniczego jest pominięcie odpraw celnych na poszczególnych granicach państw, a dodatkowo oszczędność czasu! Bardzo często transport lotniczy cargo wykorzystywany jest z powodu potrzeby szybkiej realizacji zamówienia. Dużą przewagą transportu powietrznego jest także fakt, iż jako jedyny umożliwia transport w wybrane miejsca na świecie. Transport lotniczy uważany jest również jako bezpieczna forma transportu, mimo że wysyłany towar często przechodzi przez kilkanaście par rąk. Statystyki jednak pokazują, że wypadki w lotnictwie zdarzają się stosunkowo rzadko, patrząc na inne środki transportu.

Kontenery lotnicze

Kontenery lotnicze to dużo ciekawsza konstrukcja niż klasyczne kontenery. Zacznijmy od informacji, z czego wykonany jest kontener lotniczy? Kontenery lotnicze wykonane są z hydro-aluminium takie kontenery stosowane są przez wszystkie linie lotnicze na świecie. Pamiętać należy, że transport lotniczy wymaga specjalnych kontenerów. Ważne jest, aby ładunek był stabilny podczas lotu oraz odpowiednio chronił ładunek. 

Kontenery ładowane są do samolotu za pomocą specjalistycznego sprzętu, najczęściej są to podnośniki.

ULD - Znakowanie kontenerów

Skrót ULD, czyli znakowanie Unit Load Devices posiada od ośmiu do dziewięciu znaków, w które wchodzą litery oraz cyfry.

Oznaczenie ULD = trzyliterowy prefix + cztero lub pięcioliczbowy unikalny numer + kod właściciela ULD.

Trzyliterowy prefix oznacza:

W dokumencie IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych) znajdują się różne możliwe kombinacje, które są związane z trzecią literą prefixu.

Następnym elementem oznaczenia ULD jest czterocyfrowy lub pięciocyfrowy numer seryjny. Pamiętaj, że na końcu ULD znajduje się kod właściciela.

Palety lotnicze

Co to jest Paleta lotnicza? Nie przypomina ona w żaden sposób tradycyjnej palety drewnianej. Paleta lotnicza jest to płyta połączona z siatką, która jest wykonana z aluminium. Ważna jest jak najniższa waga palety. Siatka spełnia funkcję pokrywy i zabezpieczenia przed poruszaniem się ładunku podczas transportu. Lotnicze palety podobnie jak w przypadku drewnianych palet, występują w różnych wymiarach.

Przykładowe palety lotnicze - specyfikacja

Paleta P1P/PAG
Wymiary i waga ULD są regulowane do standardów poszczególnych linii lotniczych.
Wymiary podstawy Cm: (dł.) 317,5 x (szer.) 223,5
Przeznaczona jest dla samolotów:A300, A310, B747
Paleta P6P/PMC
Wymiary i waga ULD są regulowane do standardów poszczególnych linii lotniczych. Jest to płaska paleta, najczęściej wykorzystywana do dolnych ładowni i pokładów głównych.
Wymiary podstawy Cm: (dł.) 317,5 x (szer.) 242,8
Przeznaczona jest dla samolotów:A300, A310, B747, DC-10

Czym są samoloty transportowe?

Samoloty pasażerskie są dobrze znane, a większość  czytelników miała pewnie okazje nim lecieć. Samoloty transportowe mają jednak wiele różnic. Odpowiedź na pytanie, czym są samoloty transportowe, które w odróżnieniu od pasażerskich posiadają bardzo dużo wolnej przestrzeni wewnątrz łuku bagażowego. Dzięki temu z łatwością możemy umieścić w nim towary, które są trudne w transporcie. Samoloty transportowe przez ciężar towarów muszą być wyposażone w silnik o dużej mocy. Wystartowanie samolotu jest najtrudniejszym momentem przelotu, w tym momencie samolot poza ciężkim ładunkiem, wyposażony jest w pełny zbiornik paliwa. Ten środek transportu posiada nietypowy kształt, przez co kontenery lotnicze muszą być dostosowane do przestrzeni ładunkowej. Firmy lotnicze wykorzystują do przewozów towarów samoloty, które samodzielnie modyfikują. W takim przypadku ilość miejsc na pokładzie pasażerskim jest usuwana, dzięki czemu mamy stworzoną przestrzeń dla towarów. W dobie pandemii, która uniemożliwia swobodne podróżowanie, coraz częściej słyszymy, o zwiększaniu przestrzeni ładunkowej w samolotach pasażerskich.

Modele samolotów transportowych

Rodzaj samolotu ŁadownośćSposób Ładowania
Airbus A300 45 ton Od burty
Airbus A310 40 ton Od burty
Boeing B727 20 ton Od tyłu
Boeing B737 15 ton Od burty
Boeing B757 35 ton Od burty
British Aerospace Bae146 10,5 ton Od burty
Douglas DC8 45 ton Od burty
Tupolev TU204 27 ton Od burty
McDonnel-Douglas DC10 65 ton Od burty
Fokker F27 6,5 ton Od burty
Grumman G159 GulfstreamI 6 ton Od burty
Lockheed L188 Elektra 15 ton Od burty
Hawker-Siddley HS748 6 ton Od burty
Boeing B747 Jumbojet 100 ton Od dzioba lub od burty
Antonov AN12 20 ton Od tyłu
Antonov AN124 120 ton Od dzioba lub od ogona
Antonov AN26 7 ton Od ogona
Antonov Antonov AN72 7 ton Od ogona
Ilyushin IL76 50 ton Od ogona
Spis treści

Jako firma specjalizująca się w profesjonalnej naprawie europalet na licencji wydanej przez Rail Cargo Austria AG – UIC. Możemy pomóc zoptymalizować koszty logistyczne w Twojej firmie, nawet o 60%.