Podwozie do palet
jak je wybrać?

W magazynach, które nie zostały zautomatyzowane, wykorzystuje się tzw. podwozia do palet. Jest to oszczędna opcja na zwiększenie mobilności towarów. Dzięki kółkom przemysłowym można nadać nowe tempo pracy hali magazynowej.

Rodzaje materiałów do wytwarzania kółek

Kółka do podwozia mogą być zrobione z różnego rodzaju tworzywa, jednak najpopularniejsza ich forma to kółka gumowe, gdzie rozróżniamy dwa rodzaje – kółka z gumy i gumy termoplastycznej (TPR) – oraz z poliuretanu (PU), jest on połączeniem plastiku i gumy, a zarazem najlepszym wyborem, jeśli podłoże magazynu jest zróżnicowane – przejazd wewnątrz oraz na zewnątrz. Wyróżniamy też kółka plastikowe z materiałów takich jak polipropylen (PP) lub poliamid (PA), które również są popularne jednak nie tak bardzo, jak kółka gumowe.

Kółka stałe i skrętne

Kółka stałe wyróżniają się tym, że mają jeden kierunek jazdy. Posiadają metalową płytkę montażową i wzmocnienie narożników. Kółka skrętne to dzięki nim zyskuje się bezpieczniejsze prowadzenie towaru, ze względu na to, że dzięki skrętowi kółek paleta jest bardziej mobilna i łatwiej jest omijać przeszkody. Posiadają również hamulec, który można sterować stopą i gwarantuje nam, że ładunek nie stoczy się po pochyłej powierzchni.

Nośność kół

Wybierając nośność kół, trzeba zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego są wykonane, to samo tyczy się łożysk do kółek. Wytrzymałość może się różnić od 70 kg do 500 g, najmocniejsze z nich wykorzystywane są do najcięższych towarów. Korzystając z kół często i intensywnie, najczęściej wykorzystuje się takie, które posiadają łożysko kulkowe. Na rynku dostępne są również łożyska mechaniczne.

Temeratura otoczenia

Przed zakupem, warto się dowiedzieć jakie koła dobrać do temperatury naszego magazynu. Każdy rodzaj jest dostosowany do danej temperatury, a zakres jest bardzo zróżnicowany, bo aż od około -40 ° C do 80 ° C. Jednak nie tylko temperatura ma tutaj znaczenie, trzeba zwrócić uwagę również na średnice koła czy układ otworów. Większa średnica gwarantuje nam łatwiejsze przesuwanie palety i znajduje swoje zastosowanie na nierównych powierzchniach. Układ otworów ma określone wymiary, takie jak 80×60 mm oraz 105×80/52 mm. Dzięki temu możemy wybrać takie, które odpowiadają naszym wymaganiom.

Spis treści

Jako firma specjalizująca się w profesjonalnej naprawie europalet na licencji wydanej przez Rail Cargo Austria AG – UIC. Możemy pomóc zoptymalizować koszty logistyczne w Twojej firmie, nawet o 60%.