Regały magazynowe tradycyjne
- Ekspert Fobas
Magazynowe regały paletowe to jeden z fundamentów magazynu paletowego. Dzięki nim składowanie towarów jest o wiele prostsze i wydajniejsze. Regały pomagają, aby na magazynie panowała nienaganna organizacja pracy we wszystkich procesach. Na rynku możemy spotkać wiele rodzajów regałów paletowych, od przesuwnych po automatyczne, jednak w prostocie wciąż można odnaleźć idealne rozwiązanie.
Rodzaje regałów tradycyjnych
Wymieniając rodzaje regałów paletowych, warto zaznaczyć, że spotkać możemy się z różnym nazewnictwem w zależności od producenta. Najpopularniejsze rodzaje tradycyjnych regałów paletowych:
Regały półkowe
Takie konstrukcje zawierają oczywiście półki, na których są składowane towary w opakowaniach zbiorczych czy transportowych o niewielkich gabarytach. Jako wypełnienie znajduje się tam drewniana płyta, blaszany panel lub siatka. Tego typu regały nie potrzebują obsługi wózkiem widłowym, ze względu na możliwość obsługi ręcznej. Najczęściej występują w sklepach lub mniejszych magazynach.
Regały bezpółkowe
Inaczej zwane paletowe. Składają się z poziomych belek (trawersów). Te regały metalowe są przeznaczone do przechowywania zapasów umieszczonych na paletach euro lub przemysłowych, jednak warto wspomnieć, że są one dostosowane do standardowych wymiarów palety 800x1200mm. Składowanie towarów odbywa się za pomocą wózków widłowych. Idealnie sprawdzają się w przechowywaniu lekkich towarów lub o średniej ciężkości w opakowaniach czy na paletach. Składają się z układu ramowego, zbudowanego ze słupów nośnych oraz belek poprzecznych, połączone stężeniami.
Regały wspornikowe
Mimo dość nietypowej konstrukcji są to jedne z częściej stosowanych regałów magazynowych. Taki regał montowany jest na pionowych słupach nazywanych nośnymi, do nich natomiast montuje się poziome wsporniki po jednej lub obu stronach. Takie regały wykorzystywane są do składowania przedmiotów długich takich jak np. profile okienne PCV, profile stalowe, deski. Warto dodać, że takie regały wykorzystywać można wewnątrz oraz na zewnątrz magazynu.
Regały wysokiego składowania
Występują w wersjach paletowych oraz półkowych, nazywane często jako regały ramowe. Takie regały projektowane i montowane są pod określone wymiary przez dane przedsiębiorstwo, często jako integralna część konstrukcji magazynu. Przyjmuje się, że powyżej 7.2 m mamy do czynienia z regałem wysokiego składowania. Zwykłe regały półkowe i bezpółkowe nie posiadają licznych zabezpieczeń, które stosowane są w regałach wysokiego składowania.
Elementy regałów tradycyjnych
Regały magazynowe składają się różnych elementów, które zapewniają im stabilność oraz bezpieczeństwo użytkowania, od podtrzymujących do uzupełniających (w tym podpory ładunków i zabezpieczenia). Główne elementy regału magazynowego:
Rama regału
Stopy regałowe
Belka ukośna
Półki
Trawersy
- Rama regału – Całym fundamentem regału paletowego jest rama wykonana z blachy najczęściej o grubości od 2 do 2,5 mm. Rama składa się ze słupów nośnych posiadających odpowiednie otwory do montażu belek poprawiających nośność i usztywnienie konstrukcji. Słupy, z której zbudowana jest rama regału paletowego, montowane są do stopy.
- Stopy regałowe – Takie rozwiązanie pozwala rozłożyć obciążenie regału na większą powierzchnię oraz stabilnie przytwierdzić konstrukcję do podłoża.
- Belka ukośna – Łączy słupy oraz zwiększa nośność i stabilność.
- Podkładki poziomujące – Dają możliwość wyrównania konstrukcji.
- Trawersy – Mocowane bezpośrednio do ramy, stanowią element wsporczy dla palety lub półki. Łączą belki nośne, są głównymi nośnikami ładunku dając, gwarancję odpowiedniej stabilności paletom.
- Półki – Mogą być drewniane lub metalowe i są opierane na belkach nośnych. Przeznaczone do składowania towarów.
- Usztywnienia - Metalowe elementy mocowane na ramach, ku zwiększeniu stabilności
Spis treści
Jako firma specjalizująca się w profesjonalnej naprawie europalet na licencji wydanej przez Rail Cargo Austria AG – UIC. Możemy pomóc zoptymalizować koszty logistyczne w Twojej firmie, nawet o 60%.