Roboty magazynowe
automatyczne i autonomiczne

W poprzednim artykule pokazaliśmy różnice, między automatycznymi magazynami a półautomatycznymi. Dzisiaj skupimy się na tym, co może usprawnić Twój magazyn. Roboty autonomiczne mogą zmodernizować przemysł logistyczny. Dlatego dzisiejszy artykuł przybliży wam, czym są roboty autonomiczne.

Różnica między robotem autonomicznym a automatycznym

Roboty automatyczne AGV (ang. Automated Guided Vehicle) – do sprawnego przemieszczania się, potrzebują pasków magnetycznych na podłodze magazynu, które sczytują dzięki skanerom umieszczonym na przodzie robota. W momencie, kiedy zaprogramowana trasa zostanie zaburzona, robot wymaga ponownego zaplanowania kursu. Robot automatyczny AGV to urządzenie, które jest pierwszym wyborem przy początkach automatyzacji hal magazynowych.

Autonomiczne roboty mobilne AMR (ang. Autonomous Mobile Robots) – pomimo swojego podobieństwa do poprzednika, są bardziej zautomatyzowane. Poruszają się po magazynie bez ingerencji człowieka, po wcześniejszym zaprogramowaniu trasy manualnie, poprzez wprowadzenie mapy poruszając się po budynku. Jest to łatwy i szybki proces, dzięki któremu roboty pokonują swój przejazd bezkolizyjnie, omijając ludzi i przeszkody, jednocześnie optymalizując trasę.

Robot automatyczny AGV
Przykładowy robot automatyczny AGV

Wózki automatyczne w halach magazynowych

Wózki automatyczne są jednym, ze sprawdzonych pojazdów na halach magazynowych, które są wzbogacone o niezbędne komponenty automatyczne i zabezpieczające. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu wózki są w stanie podnosić towary, nawet do 13m bez ingerencji człowieka. W pełni zautomatyzowanych magazynach możemy spotkać się z automatycznymi wózkami wysokiego składowania. Opracowanie programu dla nich sprawia, że są w stanie efektownie wykonywać swoją pracę 24h na dobę.

Z automatycznymi wózkami widłowymi mamy styczność w momencie, kiedy dany pojazd jest w stanie się samodzielnie przemieszczać, bez konieczności angażowania w to operatora. Poruszają się dzięki danym z laserowych skanerów, kamer lub z cewki indukcyjnej. Wózki są przystosowane do współpracy między sobą lub z człowiekiem.

Optymalizacja magazynów dzięki robotyzacji

Dzięki wózkom AGV i AMR przepływ surowców jest zawsze płynny, punktualny oraz nie potrzebuje stałego monitorowania. Robotyzacja magazynu ma sporo zalet tj.:

Roboty mobilne nie są nowością na rynku, jednak są w stanie zrewolucjonizować magazyny do tego stopnia, żeby ich wydajność była na coraz wyższym poziomie. Jest to najlepszy sposób na to, żeby nadążyć za pędzącym do przodu przemysłem.

Spis treści

Jako firma specjalizująca się w profesjonalnej naprawie europalet na licencji wydanej przez Rail Cargo Austria AG – UIC. Możemy pomóc zoptymalizować koszty logistyczne w Twojej firmie, nawet o 60%.