Różnice między paletami
UIC a EPAL

Oznaczenia UIC/EUR oraz EPAL pomagają w rozpoznaniu palety euro. Obie te organizacje stanowiły kiedyś jedność, jednak doszło do rozpadu i zaczęły działać jako osobne podmioty. Jednak jedyną cechą wyróżniającą te palety są oznaczenia wypalane na wspornikach. Oznaczenia palet euro produkowanych przez UIC posiadają na lewym wsporniku stylizowane logo UIC a na prawym zastrzeżony znak EUR w owalu, tymczasem EPAL na obu wspornikach wykorzystuje znak EPAL w owalu. Każda z palet jest produkowana na podstawie Kodeksu UIC 435, który zawiera wszystkie regulacje dotyczące wymiarów, nośności czy montażu.

Związek Producentów Europalet UIC

Związek Producentów Europalet UIC (fr. Union Internationale des Chemins de fer) został założony w 1922 roku z siedzibą w Paryżu. Od tego czasu organizacja zrzesza przedsiębiorców logistyki oraz reprezentuje ich na arenie międzynarodowej. Stowarzyszenie od ponad 60 lat dostarcza na rynek najwyższej jakości europalety. Tworząc idee palet oraz ich normy, Związek UIC postawiło na tożsamość jednostki. Dlatego na prawym wsporniku umieszczone zostało logo EUR, które służyło również do identyfikacji palet. Wciąż wszechobecny standard UIC jest symbolem wysokiej jakości opartej na ścisłych wymogach zawartych w Kodeksie UIC 435.

Polski Komitet Narodowy EPAL

Polski Komitet Narodowy EPAL pierwotnie był częścią UIC, jednak po ponad 20 latach współpracy rozdzielili się na dwóch osobnych licencjodawców. Od 1991 roku EPAL zaczął funkcjonować jako stowarzyszenie zrzeszające producentów europalet. Związek należy do organizacji European Pallet Association EPAL. Stowarzyszenie działa w oparciu o takie standardy paletowe jak – Unijna Norma EN-13698-1 oraz Kodeks UIC 435. Organizacja Epal obchodziła niedawno podwójny jubileusz – 60 lat palety na rynku oraz 30 lat istnienia Stowarzyszenia EPAL.

EPAL

Palety euro - Kodeks UIC 435

Kodeksy UIC 435 nie zostawiają miejsca na własną interpretację, opisując wszystkie zagadnienia dotyczące europalet.

Zawierają one informacje na temat:

Kodeksy przez ponad 60 lat nie przeszły zbyt dużo zmian, wszystkie poprawki dotyczą dostosowania się do aktualnych realiów. Najlepszym tego przykładem jest zmiana oznakowania od 2010 roku, dotycząca dostosowania się do międzynarodowych przepisów fitosanitarnych.

UIC

Wymienność palet UIC i EPAL

Wymienność palet między UIC a EPAL jest skomplikowanym procesem. Z powodu braku zgodności pomiędzy związkiem UIC a stowarzyszeniem EPAL, zostało wprowadzone ograniczenie pełnej wymienności palet certyfikowanych. EPAL na podstawie analizy rynku oraz raportów stwierdza, że bezpośrednią przyczyną jest wątpliwa jakość palet UIC. Jednak UIC podtrzymuje swoje stanowisko dotyczące bezwarunkowej wymienności palet UIC/EUR w poolu palet euro w 2022 roku. Związek UIC uznaje oficjalny komunikat EPAL za niefortunny, który spowodował zamieszanie oraz niepokój w branży. Poskutkowało to również tym, że niektórzy użytkownicy europalet odwrócili się w stronę konkurencji oferującej wynajem nośników. Wymiana jest możliwa tylko w przypadku certyfikowanej palety euro. Każdemu załadunkowi czy rozładunkowi powinna towarzyszyć kontrola oznaczeń przeprowadzona przez kierowcę. Jeśli jednak kierowca nie jest obecny w trakcie załadunku, musi zostać to zgłoszone oraz zapisane w dokumentacji. Każda firma powinna posiadać swój dokument paletowy, w innym przypadku grozi to karą finansową.

Spis treści

Jako firma specjalizująca się w profesjonalnej naprawie europalet na licencji wydanej przez Rail Cargo Austria AG – UIC. Możemy pomóc zoptymalizować koszty logistyczne w Twojej firmie, nawet o 60%.