razem tworzymy sukces

Transport kolejowy
informacje

Czym jest transport kolejowy?

Z serii postów o transporcie nie opisaliśmy jeszcze jednej z prężniej rozwijających się gałęzi transportu, a mianowicie transportu kolejowego. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych informacji o spedycji kolejowej oraz ciekawostki warte poznania. 

Czym jest transport kolejowy? To cała infrastruktura, w której skład zaliczają się nie tylko lokomotywy i wagony. Wykaz co dokładnie się zalicza do infrastruktury kolejowej, zostało opisane w dyrektywie 2012/34/UE. Z tych mniej oczywistych rzeczy zaliczają się np. drogi umożliwiające dostęp dla pasażerów i towarów, chodzi dokładniej o drogi dojazdowe dla samochodów i pasażerów. Do infrastruktury kolejowej zaliczamy także: pociągi, linie kolejowe, stacje kolejowe, potocznie nazywane przystanki oraz zaplecze techniczne.

Zadaniem transportu kolejowego jest przewóz osób i towarów. Odbywa się on wyłącznie po szynach, tworzących tory kolejowe, przy użyciu pojazdów kolejowych (pociągi złożone, składają się one z lokomotyw i wagonów) W dalszej części skupimy się na transporcie towarów za pomocą kolei. 

Rodzaje transportu kolejowego?

Transport kolejowy można podzielić na wiele sposobów, zacznijmy jednak od typu transportu kolejowego. Dokładniej wyróżniamy dwa główne rodzaje transportu kolejowego:

Towarowy transport kolejowy możemy podzielić na:

Konwencjonalny czyli transport pełnowagonowy

Wykorzystując ten rodzaj transportu, można przewozić, praktycznie każdy ładunek. Najczęściej wykorzystywany jest jednak do przewozu ładunków płynnych i stałych, które transportuje się luzem (zboża, ciecze, paliwa, węgiel, stal, rudy, artykuły chemiczne, również materiały niebezpieczne).

Wagon, który wykorzystywany jest do tego typu transportu, może zmieścić 100 m3 ładunku o łącznej wadze około 50-60 ton – to duża zaleta.
W transporcie konwencjonalnym konieczne jest organizowanie transportu do i z terminala kolejowego. Załadunek, jak i rozładunek towaru wymaga użycia specjalistycznego sprzętu i odpowiednich metod, w tym przypadku może być to wada transportu pełnowagonowego.

Przy transporcie pełnowagonowym, należy jeszcze wyróżnić podział ze względu na tory, po których porusza się pociąg z załadunkiem.

RodzajRozstaw szyn
Kolej normalnotorowa1435 mm
Kolej wąskotorowa mniejszy od 1435 mm
Kolej szerokotorowawiększy od 1435 mm
Kolej liniowo-terenowapociąg, porusza się po stałym podłożu, w zabudowanym torze, napędzany jest liniowo.
Kolej zębatamiędzy szynami jezdnymi umieszczona jest dodatkowa szyna zębata, dzięki temu kolej może pokonywać duże spadki terenu.

Transport kontenerowy nazywany też Multimodalny

Do tego transportu wykorzystuje się kontenery, w których ładunek przewożony jest na otwartych wagonach. Bardzo często miejscem załadunku jest port morski, z którego pociąg jedzie z towarem prosto do miejsca docelowego lub następnego punktu przeładunkowego.
Przy tym transporcie możemy dodać, że ogromnym atutem jest fakt, że na żadnym etapie przewozu, podczas podróży, ładunek nie zostaje przepakowywany. Przewóz towarów koleją kontenerową trwa długo, chociaż czasem okazuje się, że jest jedyną możliwością przewozu ładunków.

Statystyki - transport kolejowy towarów

Statystyki kolei towarowej 2017
Źródło: Urząd transportu kolejowego

Statystyki pokazują, że niektóre branże, transportowane są głównie za pomocą transportu kolejowego. W III kwartale 2020 roku przewieziono w Polsce ogółem, prawie 57 ton masy towarów, w tym aż 20 ton to: węgiel kamienny, brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny. 

Ilość lokomotyw na rok 2019

Struktura pojazdów trakcyjnych będących w dyspozycji towarowych przewoźników normalnotorowych
Pojazdy trakcyjneDane na rok 2019
lokomotywy elektryczne1 509
lokomotywy spalinowe2 146

Ilość wagonów na rok 2019

Struktura wagonów będących w dyspozycji towarowych przewoźników normalnotorowych
Pojazdy trakcyjneDane na rok 2019
wagony węglarki61 477
wagony kryte2 065
wagony platformy13 453
wagony z otwieranym dachem1 555
wagony specjalne4 348
wagony cysterny7 232
wagony robocze oraz socjalne1 024

Spis treści

Jako firma specjalizująca się w profesjonalnej naprawie europalet na licencji wydanej przez Rail Cargo Austria AG – UIC. Możemy pomóc zoptymalizować koszty logistyczne w Twojej firmie, nawet o 60%.