razem tworzymy sukces

Naprawa palet
euro UIC/EPAL

Naprawa palet euro | Wstęp

Cieszymy się, że trafiłeś na ten artykuł o naprawie palet euro! Zajdziesz tu kompleksową wiedzę w tym zakresie oraz korzyści, jakie wynikają z serwisu palet drewnianych. Wiele polskich firm zmaga się z brakiem dostępności palet drewnianych, bądź kosztami, które potrafią pochłaniać znaczną część budżetu związanego z logistyką własnych produktów. Sposobem na rozwiązanie tego problemu, może być właśnie naprawa palet. Jest to jednak złożony proces. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co niezbędne, żeby skutecznie zoptymalizować koszty oraz zapewnić firmie ciągły dostęp do nośników. Przeczytasz, jak wygląda proces naprawy palet euro, jakie mogą być warunki współpracy oraz dlaczego nie każda firma może oferować naprawę palet euro. 

Naprawa palet euro

Korzyści z naprawy palet euro

Naprawa certyfikowanych palet jest usługą, która może przynieść same korzyści pod warunkiem, że współpracujemy z solidną i profesjonalną firmą. Mogłoby się wydawać, że naprawa uszkodzonej palety to nic skomplikowanego, jednak w rzeczywistości proces ten wymaga odpowiednich licencji, specjalnie przygotowanej linii produkcyjnej oraz dużego magazynu. Wszystkie szczegóły na temat procesu oraz wymagań dotyczących naprawy palet euro opisaliśmy w dalszej części artykułu. Przejdźmy zatem do korzyści z naprawy palet. Centra logistyczne codziennie używają nawet tysiące palet, które wjeżdżają oraz wyjeżdżają z magazynu. Wśród nich jest oczywiście wiele uszkodzonych palet, które nie nadają się już do dalszego użytkowania. Takie palety są problemem nie tylko dla magazynierów, którzy tracą cenny czas na przepakowywanie towaru, ale zajmują również dużo cennego miejsca. Wyobraź sobie, że zalegające uszkodzone palety możemy odbierać od Ciebie własnym transportem, a w zamian dostarczyć naprawione certyfikowane palety, spełniające wszystkie normy. Największą zaletą jest to, że naprawa palet jest oczywiście tańsza od kupna nowych palet euro.  

Licencje do naprawy palet euro UIC / EPAL

Jak już wyżej wspominaliśmy naprawa certyfikowanych palet euro, jest możliwa tylko dla firm posiadających odpowiednie licencje. W Polsce tylko dwa stowarzyszenia mogą wydać licencję pozwalającą na profesjonalną naprawę certyfikowanych nośników. Jedna to Związek Producentów Europalet UIC, druga to Polski Komitet Narodowy EPAL. Jako firma mająca licencję posiadamy swój unikalny numer licencji, który pozwala nam na wykonywanie napraw zgodnie z normą europejską EN 13698-1 oraz Kodeksem UIC 435. Numer licencji znajduje się na gwoździach naprawczych, które wbijane są we wspornik naprawionej palety, co ułatwia zweryfikowanie, która firma naprawiała paletę.

Naprawa palet euro - wymogi do uzyskania licencji

Firmy, które zamierzają starać się o licencję na naprawę europalet, muszą spełniać przynajmniej podstawowe warunki. Poniżej wyszczególniliśmy najważniejsze z nich:

Opis licencji UIC

Hologram zarejestrowany i zgłoszony Międzynarodowym Rejestrze Hologramów HIR (Hologram Image Register), a wyprodukowany na specjalne zamówienie przez polską firmę będącą członkiem IHMA –
Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Hologramów.

Ręcznie nanoszony za pomocą stalowego stempla numer druku przypisany do licencji
 (jeden numer dla licencji) zarejestrowany w wewnętrznej bazie danych.

Numer licencji, znajduje się również na gwoździach UIC. 

Możliwości współpracy - serwis palet

Usługa naprawy europalet oraz innych certyfikowanych nośników możliwa jest w różnych formach. Firmy, którym zależy na jak największej optymalizacji procesów magazynowych oraz logistycznych korzystają z kompleksowej współpracy. Polega ona na odbiorze uszkodzonych palet, naprawie oraz dostarczaniu naprawionych europalet ponownie do klienta.  W przypadku naprawdę dużych fabryk lub centr logistycznych klienci mają możliwość skorzystać z mobilnej usługi naprawy palet. Takie rozwiązanie jest dużo szybsze, ponieważ cały proces odbywa się u klienta na magazynie, a naprawione nośniki są gotowe od razu do użycia. Jedną z form współpracy jest odkupienie uszkodzonych nośników oraz jednoczesna sprzedaż naprawionych europalet. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu z naszym działem handlowym, w celu ustalenia najkorzystniejszej formy współpracy. 

Proces naprawiania palet euro

Wiemy już jakie korzyści można uzyskać z usługi naprawiania palet. Zapraszamy zatem do równie ciekawej części tego artykułu, czyli informacji jak wygląda cały proces naprawy!

Segregacja uszkodzonych palet

Zawsze prace należy rozpocząć od segregacji nośników. Uszkodzone palety euro są w różnym stanie technicznym, niektóre nadają się jedynie do utylizacji. Proces segregacji pozwala wyłapać palety z uszkodzonymi elementami, jak również nietypowe uszkodzenia oraz zabrudzenia np. palety zabrudzone krwią, należy oddać taki nośnik do utylizacji.

Jak rozpoznajemy czy paleta nadaje się do naprawy? Pracownicy oceniają czy drewno nie jest zgnite lub zabrudzone niebezpiecznymi substancjami. Zobacz, na co dokładnie należy zwrócić uwagę:

Wymiana uszkodzonych elementów

Naprawa palet Fobas

Do naprawy palet używa się specjalnie dostosowanych stołów produkcyjnych, które zapewniają duży komfort pracy oraz wygodę. Stanowisko do serwisu palet posiada zazwyczaj lampę oświetlającą obszar roboczy, punkt podłączenia sprężonego powietrza oraz prądu. Pracownik zajmujący się wycinaniem oraz montowaniem nowych elementów potrzebuje specjalnej gwoździarki i piły do wycinania uszkodzonych części palety. Gwoździarki są pneumatyczne, stąd potrzeba dostępu do sprężonego powietrza. Większość stołów posiada miejsce na podwieszanie gwoździarki, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Pracownik na takim stanowisku usuwa z palet uszkodzone elementy, a w ich miejsce montuje nowe. Pamiętać należy, że certyfikowane palety naprawiane mogą być tylko elementami zgodnymi z kodeksem UIC 435 oraz normą EN 13698-1, czyli każdy element musi posiadać odpowiedni wymiar, wykonany być z wysokiej jakości drewna. Wyjątkiem są klocki, ponieważ te wykonane są często z drewna litego bądź rozdrobnionego. Wszystkie elementy muszą być po obróbce fitosanitarnej.

Poprawne oznaczenie naprawionej palety euro

Po całym procesie naprawy paleta musi zostać odpowiednio oznaczona. Konieczną czynnością jest wbicie gwoździa naprawczego z numerem licencji. Taki gwóźdź umieszczony jest w środkowym wsporniku. Podobnie jak na poniższym zdjęciu:

Kolejnym znakiem rozpoznawalnym, że paleta jest po profesjonalnej naprawie, może być czarna wypalona kropka w prawym dolnym rogu na wspornikach. Taka jak na poniższym zdjęciu. Pojawia się ona tylko na wymienionych elementach w palecie EUR. 

Wspornik do naprawy palet euro

Karta oceny palet UIC/EPAL - Czerwona

źródło: https://ecr.pl/palety/

Karta oceny palet UIC - Zielona

źródło: https://ecr.pl/palety/

Karta oceny palet EPAL - Zielona

źródło: https://ecr.pl/palety/

Budowa palety EUR wszystkie elementy

Spis elementów europalety

Charakterystyczne elementy palety EUR

Bardzo ważnym elementem palety EUR, są dolne frezowane deski. Frezy te mają jedno bardzo ważne zadanie. Ułatwić wjeżdżanie oraz wyjeżdżanie wózka widłowego tak by nie uszkodził palety. Przy naprawie również należy użyć dokładnie takich desek jak poniżej:

Frrezy paleta drewniana

Spis treści

Jako firma specjalizująca się w profesjonalnej naprawie europalet na licencji wydanej przez Rail Cargo Austria AG – UIC. Możemy pomóc zoptymalizować koszty logistyczne w Twojej firmie, nawet o 60%.