razem tworzymy sukces

Ważne Wskazówki
Wysyłka palet

Wysyłka palety – Co należy wiedzieć?

Szukając informacji na temat transportu palet, internauci najczęściej zastanawiają się, czy towar, który muszą wysłać za pomocą firmy kurierskiej bądź transportowej, powinien być na palecie. Czy bardziej się to opłaci przesłać w kilku przesyłkach (Jeśli to możliwe)?  Zacznijmy od informacji, kiedy dany towar spełnia warunki do transportu na palecie.

Waga towaru jest jedną z właściwości, która ma wpływ na to, czy powinniśmy skorzystać z palety. Najczęściej, jeśli waga przekracza 31 kilogramów, to przesyłka powinna zostać wysłana jako niestandardowa. Jednak dopiero powyżej 50 kilogramów towar powinien być wysłany, jako przesyłka paletowa.  Wysyłając kilka kartonów, taniej i wygodniej będzie skorzystać z przesyłki paletowej, niż nadawać wszystkie z osobna. 

Jak przygotować przesyłkę paletową

Najczęściej nadawaną formą przesyłki jest karton. Wbrew pozorom przesyłki paletowe to często jedyna forma, w jakiej możemy przetransportować sprzedaną przez nas rzecz. Sprzęt AGD typu, pralka, lodówka, albo duże meble, możemy wysłać właśnie za pomocą przesyłki paletowej.  Pamiętać należy jednak o kilku ważnych czynnościach przy wysyłce palet. 

Paleta standardowa

Poprawne zabezpieczenie palety przed wysyłką

Do zabezpieczenia towaru na palecie najlepiej użyć foli typu stretch, a pustą przestrzeń między elementami wypełnić. Pakowanie zacząć należy od sprawdzenia stanu palety, na której transportujemy towar. Paleta nie powinna być nigdzie pęknięta, a drewno palety musi być zdrowe. Dodatkowo paleta musi posiadać odpowiednią nośność oraz odpowiednie oznaczenia w przypadku transportu międzynarodowego. Jeśli nasza przesyłka to towar delikatny bądź kruchy typu szkło, należy nakleić odpowiednie etykiety, oraz poinformować o tym fakcie firmę przewozową.

Większość firm kurierskich posiada listę towarów zakazanych. Pamiętaj, że znajdują się tam nie tylko towary niebezpieczne w rozumieniu konwencji ADR (międzynarodowa konwencja dotycząca drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych). Również takie, które bywają problematycznie w transporcie np. Farby, tynki, które mogą uszkodzić lub zniszczyć inne paczki. 

Wysyłając paletę - pamiętaj także!

Wysyłając przesyłkę paletową, warto pamiętać, że kierowca odbierający przesyłkę zazwyczaj przyjedzie samochodem, który przekracza masę 3,5 tony.  Podjazd powinien umożliwić kierowcy wykonanie manewrów oraz umożliwić podjęcie palety za pomocą wózka widłowego.  Najlepiej umieścić paletę najbliżej miejsca odbioru, na twardym i równym podłożu. Pamiętaj, że jeśli zabezpieczona paleta nie będzie spełniać wszystkich wymagań, kierowca może nie odebrać przesyłki.

Wysyłka palet niestandardowych

Wysyłka palet niestandardowych informacje

Wysyłając bądź transportując towar, nie zawsze jesteśmy w stanie umieścić go na standardowej palecie 800 x 1200 mm. Co w przypadku, gdy towar jest nieregularnych kształtów, jest cięższy, wyższy czy też wystaje poza obrys palety? Mamy możliwość skorzystać z wysyłki palety niestandardowej. Firmy kurierskie w tym przypadku mają nadal wytyczne co do wymiarów i ciężaru. Dlatego polecamy skorzystać z usług firmy transportowej. Wyspecjalizowane firmy transportowe, oferują przewóz nawet bardzo wysokich, bądź ciężkich przesyłek.  W transporcie palet niestandardowych nadal pamiętać należy o liście towarów zakazanych, która może się różnić w zależności od firmy transportowej. 

Cena transportu palety niestandardowej jest wyższa, jednak umożliwia bezpieczny i szybki transport nawet poza granice kraju. Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie towaru oraz wykorzystanie palety z odpowiednią nośnością, oraz wymiarami. 

Spis treści

Jako firma specjalizująca się w profesjonalnej naprawie europalet na licencji wydanej przez Rail Cargo Austria AG – UIC. Możemy pomóc zoptymalizować koszty logistyczne w Twojej firmie, nawet o 60%.