razem tworzymy sukces

Półpalety 800 x 600
Informacje

Zastosowanie półpalety DHP

Czym są półpalety i gdzie znajdują swoje zastosowanie? Palety drewniane o wymiarze 800 x 600 mm to wynik ewolucji, jaki widzimy na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Optymalizacja kosztów i procesów logistycznych sprawiała, że klasyczna europaleta o wymiarach 1200 x 800 mm, zyskała nowe oblicze w różnych formatach. Jednym z nich jest popularna półpaleta.

Paleta wystawowa, bo tak też jest nazywana półpaleta, jest odpowiedzią na potrzeby rynku. Nowoczesne systemy dystrybucji wymagają standaryzacji systemów, wysokowydajnej obsługi, oraz odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Paleta wystawowa jest dziś naprawdę ważnym elementem logistyki, ale równie ważnym elementem marketingu i sprzedaży. Półpaleta 800 x 600 mm, została zaprojektowana w taki sposób, aby zredukować koszty i jednocześnie pomóc w sprawnej sprzedaży. 

W jakich branżach stosowane są półpalety?  Palety o wymiarach 800 x 600 mm pomagają redukować koszty i usprawniać procesy logistyczne w wielu branżach, a szczególnie farmaceutycznej oraz spożywczej. Koniecznym wymogiem w tych branżach jest, aby paleta posiadała odpowiednie atesty.

Wymiary i waga półpalety

Wymiary półpalety
Zdjęcie wymiary półpalety

Wymiary półpalety nie są przypadkowe. W przypadku wielu branż to dzięki palecie  wystawowej możliwe jest, obniżenie kosztów operacyjnych w łańcuchu logistycznym sklepów spożywczych czy farmaceutycznych.  

Wymiary półpalety, w łatwy sposób pozwalają zidentyfikować towar na magazynie, oraz skrócić czas wykładania produktu na regałach. Jak sama nazwa wskazuje „paleta wystawowa” wpływa również, na zwiększenie sprzedaży. Produkty umieszczone na takiej palecie są lepiej wyeksponowane, a sam proces uzupełniania zapasów jest realizowany znacznie szybciej. Takie rozwiązanie pozwala firmom zredukować uszkodzenia produktów oraz zminimalizować wzmożoną pracę ręczną, przy zatowarowaniu sklepu. 

Półpalety plastikowe zazwyczaj ważą mniej od palet drewnianych, półpalety wykonane z materiału: kopolimer, osiągają wagę nawet 5 kg. Najlżejsze, są jednak palety wiórowe jednorazowe. Ważą około 2,5 kg. 

Wymiary półpalety (EPAL7)

Długość 800 mm
Szerokość 600 mm
Wysokość 163 mm
Waga około 9,5 kg

Obsługa półpaleta (EPAL)

Wizualizacja wejść półpaleta

Półpaleta EPAL 7 posiada cztery wejścia, dodatkowo dwustronnie fazowane deski dolne. Takie rozwiązanie podnośni efektywną obsługę od magazynowania, poprzez transport i kończąc na częstym przemieszaniu na trenie sklepu. Rozwiązanie to wpływa na sprawny proces w całym łańcuchu dostaw. Certyfikowane półpalety EPAL 7 kompatybilne są, ze wszystkimi wózkami paletowymi oraz powszechnie stosowanymi nośnikami ładunku. 

Nośność półpalety

Paleta wystawowa o wymiarach 800 x 600 mm jest o połowę mniejsza od standardowej Europalety. Oczywiste jest zatem, że jej nośność również jest dużo mniejsza. Oficjalnie certyfikowane palety EPAL 7, EUR 6, posiadają nośność dynamiczną do 500 kg, a statyczne obciążenie nie powinno przekraczać 1500 kg.

Półpaleta plastikowa, często jest wykonana z różnych rodzajów tworzyw sztucznych. Najczęściej wykonana z polietylenu o wysokiej gęstości, posiada nośność dynamiczną do 500kg, a statyczną nawet do 2000 kg. Palety plastikowe, mogą posiadać niewidoczne zbrojenia metalowe, które zwiększają jej nośność. 

Jaką półpaletę wybrać?

Półpalety o wymiarach 800 x 600 mm. tworzone są z różnych materiałów. Pytanie, czy klasyczne drewniane półpalety, to najlepszy wybór? Na rynku możemy spotkać się z paletami plastikowymi albo nawet paletami wiórowymi. Jakie w takim razie są zalety i wady każdej z nich?

Odpowiadając na to pytanie, warto wziąć pod uwagę różne kryteria oceniania. Patrząc na cenę półpalet, najkorzystniejsza będzie paleta wiórowa jednorazowa, jest to jednak produkt dużo niższej jakości, od palet drewnianych. Warto zastanowić się jak długo powinna służyć nam zakupiona półpaleta. Jeśli tylko jednorazowo i transportowany przez nas towar nie przekracza dopuszczalnej masy, to wybór będzie prosty.

Półpalety zazwyczaj, mają służyć o wiele dłużej, dlatego wybierając pomiędzy paletą drewnianą a plastikową, należałoby spojrzeć bardziej szczegółowo na ich wady i zalety. Cena palety plastikowej jest zazwyczaj wyższa, od palety drewnianej. Żywotność palet plastikowych osiągnąć potrafi nawet 10 lat, jednak w przypadku uszkodzenia jest dużo trudniejsza do naprawy. Palety drewniane natomiast często po niecałym roku wymagają naprawy. Paleta plastikowa pozostawia o wiele mniej odpadów w postaci drzazg, czy kawałków drewna. Dzięki temu dużo łatwiej jest utrzymać porządek na sklepie. Palety drewniane mają idealny stosunek ceny do jakości, certyfikowane półpalety posiadają również oznaczenia IPPC.

Symbol IPPC / ISPM 15 - fumigacja

Oznaczenie takie dopuszcza półpaletę do transportu międzynarodowego. Wszystkie palety, które trafiają na terytorium UE i Szwajcarii muszą spełniać normę ISPM 15. Taki proces jest nazywany obróbką termiczną, prace te prowadzone są zgodnie z normą IPPC ISPM 15:2009.

Więcej na temat tego, które Państwa wymagają stosowania obróbki termicznej, znajdziesz na stronie: Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Spis treści

Jako firma specjalizująca się w profesjonalnej naprawie europalet na licencji wydanej przez Rail Cargo Austria AG – UIC. Możemy pomóc zoptymalizować koszty logistyczne w Twojej firmie, nawet o 60%.