Naprawa palet
sposobem na wysoką inflację

W czasach szalejącej inflacji branża zajmująca się produkcją oraz sprzedażą palet drewnianych boryka się z niejednym problemem. Ceny drewna poszybowały w górę, przez co koszt jednej palety wzrósł prawie trzykrotnie. Wiele przedsiębiorstw chcących skutecznie zaoszczędzić środki w czasach panującej inflacji, powinno zdecydować się na naprawę posiadanych palet niż na zakup nowych.

Wpływ inflacji na branże palet drewnianych

Według raportu GUS z dnia 1.07.2022 roku inflacja w maju wyniosła aż 15,6%, co oznacza, że jest to najwyższy procent od 1997 roku. Niestety dochodzą do nas informacje, że to jeszcze nie koniec wzrostów. Branża palet drewnianych cierpi równie mocno na inflacji co inne przedsiębiorstwa, ponieważ surowiec drewna drożeje w zawrotnym tempie. Niestety to nie jedyny problem. Wspominaliśmy już w jednym z naszych artykułów, o eksporcie kłód tartacznych, który wzrósł o 24% w skali roku. Oznacza to, że surowiec jest sprzedawany i wywożony za granicę pomimo problemu na rodzimym rynku. Dotkliwym problemem stał się również przestój w dostawach surowca z Ukrainy, Białorusi oraz Rosji przez panujący tam konflikt zbrojny. Import drewna ze wschodnich granic co roku wynosił ok. 1 mln m3 drewna produkcyjnego. Ma to ogromny wpływ na łańcuch dostaw w całej Europie. Jeśli w najbliższym czasie nie znajdzie się rozwiązanie dla tego problemu, istnieje duże ryzyko, zwiększenia deficytu palet drewnianych na rynku.

Wzrost cen drewna w 2022 roku

Ceny drewna wciąż lawirują na bardzo wysokim poziomie i niestety zbyt szybko się to nie zmieni. Wiele krajów zakazuje eksportu drewna surowego, jednak Polska do tej grupy nie należy. Nowe regulacje, jak i rekordowe ceny kłody na aukcjach Lasów Państwowych sprawiły, że koszt surowca drewna wzrósł o ponad 100%. Popyt na drewno wciąż rośnie i to najprawdopodobniej się nie zmieni w najbliższych miesiącach. Nowa polityka Lasów Państwowych wprowadziła zasadę zmniejszenia puli drewna dla stałych klientów nawet do 70%, oznacza to, że 30% surowca trafi do sprzedaży ogólnej. Takie działania spowodują, że kraj opuści większa ilość potrzebnego na rynku drewna.

Naprawa palet drewnianych w dobie inflacji

W dobie inflacji, kiedy wszystko drożeje w zawrotnym tempie, warto zwrócić uwagę na to, co pozwoli nam zmniejszyć koszty w przedsiębiorstwie. Jedną z takich rzeczy jest naprawa palet drewnianych. Koszt nowego nośnika wzrósł nawet do 150 zł za sztukę, gdzie na naprawie można oszczędzić aż do 90% kosztów. Renowacja palety sprawia, że jest ona w stanie funkcjonować w obiegu jeszcze przez następne lata. Jeśli zdecydujesz się na naprawę palet drewnianych, powinieneś rozejrzeć się za firmą, która posiada specjalną licencję UIC/EPAL. Gwarantuje ona wysoką jakość napraw i spełnia wymagania bezpieczeństwa. Jednak przedsiębiorstwa wciąż inwestują w palety jednorazowe, które zostają wyrzucane przez użytkownika końcowego. Przez takie rozwiązania, firmy zmuszone są do kupna nowego nośnika. Zaopatrując się w palety wielorazowego użytku, można zaoszczędzić sporą kwotę, poddając nośniki naprawie. Jako firma zajmująca się kompleksową naprawą palet drewnianych, znamy specyfikację tej branży i wiemy, że ciężko jest walczyć z inflacją w obecnych czasach.

Spis treści

Jako firma specjalizująca się w profesjonalnej naprawie europalet na licencji wydanej przez Rail Cargo Austria AG – UIC. Możemy pomóc zoptymalizować koszty logistyczne w Twojej firmie, nawet o 60%.